Last Saturday I went to the Eastern part of Iceland for the first time. My destination was Jökulsárlón – a large glacial lake on the edge of Vatnajökull National Park. Vatnajökull is the largest and most voluminous ice cap in Iceland, and one of the largest in area in Europe.

This natural wonder is almost 3 hours away from Dyrhólaey where I’m staying now. It was a long trip, but it was definitely worth it. The place is amazing – no wonder that it was a setting for some Hollywood movies.

In Jökulsárlón I could admire beautiful icebergs that calve from the glacier edge and move towards the river and then they drift to the sea.

Below you can find some pictures taken during the trip to the beautiful Jökulsárlón.

W zeszłą sobotę po raz pierwszy udałam się na wschód Islandii. Celem mojej podróży było Jökulsárlón – olbrzymie jezioro lodowcowe położone u stóp Parku Narodowego Vatnajökull. Vatnajökull to największy zarówno pod względem objętości jak i powierzchni lodowiec na Islandii, jest to też jeden z największych lodowców w Europie.

Ten cud natury znajduje się niemal 3 godziny drogi z Dyrhólaey – miejsca, w którym teraz mieszkam. Podróż nie była krótka, ale na pewno było warto: zarówno ze względu na malowniczą drogę i często zmieniające się krajobrazy, jak i na samo Jökulsárlón. Miejsce to jest wspaniałe i nic dziwnego, że pojawiło się w kilku hollywoodzkich filmach.

Z brzegów Jökulsárlón można podziwiać piękne góry lodowe pochodzące z lodowca, które przesuwają się w kierunku rzeki, by później dopłynąć na otwarte morze.

Poniżej trochę zdjęć z wyprawy do Jökulsárlón.

01

a picture taken on the way to Jökulsárlón

02

Western part of the lake

03

04

05

06

Main part of Jökulsárlón

07

08

09

10

Bridge across the glacier lagoon

11

Small icebergs drifting to the sea

12

13